От идея до успешна компания – лекция на Светозар Георгиев за Тийнвоатор
От идея до успешна компания – лекция на Светозар Георгиев за Тийнвоатор
В първата лекция от допълнителната програма* на Тийноватор 6 гост лектор беше Светозар Георгиев – един от най-успешните български предприемачи и подкрепяща сила за много смислени инициативи.
Лекцията на тема От идея до успешна компания е част от подготовката на Тийноваторите за Уикенда на идеите (25 и 26 януари), когато създават презентациите на първите си бизнес начинания и ги представят през жури от компании.
В разговора с учениците Светозар сподели своя опит в бизнес предизвикателствата, появата на работещите идеи, силата на добрия екип, ролята на грешките и на постоянството.
Кой е Светозар Георгиев
Светозар Георгиев завършва ТУЕС през 1995 година и Американския университет в България – през 2000 година, със специалности Бизнес и Журналистика. След университета с още трима състуденти създават софтуерната компания Телерик, която години по-късно продават на Progress и това става най-успешната сделка за българска компания на този пазар тогава. След Телерик фокус на Светозар стават образователните инициативи Телерик Академия и Телерик академията за ученици. Съосновател е и на Campus X. Откакто Васил Терзиев се кандидатира за кмет на София, минава на негово място във фонда на Eleven Ventures. Занимава се с менторство и ангелски инвестиции в множество компании.
„От много години насам работя с удоволствие с млади хора, които създават компании. Най-много ми харесва ранната фаза на създаването на даден бизнес – когато лъкатушим – и от една груба идея стигаме до нещо работещо. После, когато трябва да се отварят офиси в чужбина и хората станат стотици, вече има други казуси, които са ми по-малко интересни“, споделя Светозар. И продължава с лекцията.
Всичко започва с идеята
Вие често ще бъдете изпратени пред въпросите: Как се заражда една идея? и Как да преценя дали една идея е добра? Всъщност идеите се раждат по различен начин, няма правилен и лош. Понякога е случайност, понякога сме потребители на нещо и си казваме, това не работи, трябва да има по-добър начин да се направи. Понякога е въпрос на страст или на специфично знание в дадена област.
Няма значение откъде ще дойде идеята, а какво се случва след това. Според мен е много важно човек да подхожда с отворен ум и да посажда сам семена за бъдещи възможности. Късметът не е случайност, той е предизвикан. За да ти се случи нещо хубаво, преди това трябва да се потрудиш. Ако седиш само вкъщи и нищо не правиш, най-вероятно нищо хубаво няма да ти се случи.
А в Тийноватор правите точно обратното – занимавате се с нещо супер интересно. Практикувате създаването на бизнес, още докато сте в училище, градите приятелства и тренирате живота в работна среда. Дори все още да не го осъзнавате, това ще ви даде грандиозно предимство впоследствие, спрямо хора, които в момента си губят времето.
Често хората на ранен етап си мислят: Идеята ми е достатъчно оригинална и уникална ли е? И ако не е, то значи няма смисъл да се занимавам с това. Всъщност не е съвсем така. Ако измислите нещо уникално, ще се появи проблем и ще трябва да направите сериозно образоване на аудиторията относно вашия продукт и какъв проблем решава той. От една страна е добре, че нямате конкуренция. От друга страна обаче самата работа да образовате аудиторията е огромно начинание, което изисква много пари и ресурси. Да стартирате в съществуващ пазар с конкуренция е абсолютно окей. Имате възможността да достигнете клиенти, които вече съществуват и стоят в дадени канали.
Условията за бизнес успех
Ключът към успеха се крие не в това да сте уникални, а да сте диференцирани – в някакъв аспект да сте по-добри от конкуренцията и да се фокусирате върху него.
Ние стартирахме Телерик в съществуващ пазар, ценовите равнища бяха горе-долу установени, имаше медии и търсене. Естествено, имахме конкуренция, затова беше важно да се диференцираме – това може да стане на много нива. Ние тогава се конкурирахме с продуктите на Майкрософт и Гугъл – те правеха същото, но го предлагаха безплатно. Това правеше работата трудна. С времето и опита осъзнахме, че ние предлагаме много по-добра техническа и клиентска поддръжка от тях. Клиентите започнаха да ни го казват – че именно там ни е конкурентното предимство. И направихме така, че компанията да достигне ниво на обслужване, което е абсолютно непостижимо за другите.
Друго, което се пропуска често е позиционирането. Това е дефиницията на вашия продукт – какво е, как го наричате, в кой пазар участва. Ако се позиционирате правилно, клиентът ще ви сравнява с правилните хора и ще очакват правилното нещо от вас.
Има много интересни примери в историята – например позиционирането на RedBull. Препоръчвам една книга – Obviously Awesome. Там има интересни истории по темата.
Най-добрият съветник: Клиентът
Често, когато имаме идея, се изкушаваме да започнем веднага работа по нея. А е много важно да се прекара много време в development и разговори с клиентите. Те могат да ни помогнат (при това доста евтино) да разберем какво да правим. Ако разчиташ само на своята нагласа за това какъв трябва да е продуктът – това ще ти даде грешна информация, особено ако не спадаш към таргет групата на продукта. Тук има още една добра книга по темата – The Mom Test.
Важно е да направиш груб прототип на база на обратната връзка, която си получил по време на валидацията. Като тестваш обаче не трябва да питаш клиента: Какво мислиш за този продукт?
Най-добре е да му го дадеш, да не му казваш нищо и да видиш той как ще реагира. С относително малко усилия и за кратко време могат да се тестват всякакви хипотези. Препоръчвам още една книга по темата: SPRINT – How to Solve Big Problems and Test New Ideas in Just Five Days. Това е методология, благодарение на която, в рамките на 5 дни, можеш да тестваш почти всичко, което е най-критично за продукта. В книгата дават страхотни примери.
Важно е да минеш по пътя на валидацията максимално евтино. Всякакви инвестиции в разработване на продукта всъщност са много скъпи – може накрая да се окаже, че това не е правилното нещо. Добре е да се валидира максимално дълго, преди да започнеш самата изработка.
Такъв е пътят – стартът на работата по продукта трябва да е последната стъпка, а не първата. Ако започнеш с това, докато стигнеш до края, виждаш, че 90% от идеята е грешна и трябва да се изхвърли. А това е скъпо удоволствие, когато парите и времето са лимитирани.
Започнете с по-тесен фокус
Стартирайте с по-малък мащаб – продуктът да прави по-малко неща, да се продава на по-тесен пазар, а не да прави много и да се харесва на всички. Ако подходите така, ще имате по-малко за правене и ясно дефиниран сегмент, който да търсите. Много по-лесно е да разширите продукт, отколкото да тръгнете с нещо голямо, което ще ви отнеме много време дори и за първата версия. А освен това трудно ще се позиционирате с правилните послания. Ние започнахме с един продукт, накрая имахме 70 и компанията стана доста голяма. Но в началото не тръгнахме с такава визия.
Не се обсебвайте да направите перфектния продукт
По-скоро се опитвайте максимално бързо да докарате продукта до пазара. Ако се стараете нещо да бъде перфектно, преди да го пуснете – то никога няма да е идеално, защото нямате обратна връзка от клиента. Историята показва доста често, че невинаги най-добрият продукт е най-успешният бизнес.
Да, правете добри продукти, но и мислете как да направите възможно най-добрия бизнес от него, а не просто нещо, което си остава във вашия офис и му се радват няколко души.
Бъдете бързи, смели, креативни…
Организацията на работа е ключова за успеха, особено когато екипът расте. Добре е да имате хубави системи, да си записвате нещата, които мислите, да си разпределяте отговорности, в екипа ви да има дисциплина, цели, крайни срокове и начини, по които да се измерва ефективността. Имайте професионален подход и не се плашете от грешките. Те са най-ефективният начин човек да се учи. Контролираният провал е ок – по-добре е да сбъркаш в малък мащаб и да се поправиш, отколкото да бъдеш прекалено предпазлив и това да те спира да си смел и да атакуваш агресивно. Но не може да си хаотичен, да бъркаш и да не си вадиш изводи и да нямаш цели и срокове.
Вие сте млади, но вече сте започнали да трупате фундамент от знания и поддържаща мрежа, да работите с ментори и да помагате на другите. В тази екосистема се гради и се споделя – аз също го правя. Когато ние започнахме всичко това, нямаше нищо – нямаше програми, клубове, ментори. За всичко се борехме сами – много романтично, но и трудно. Сега нямате извинение – имате страхотна инфраструктура.
Успехът е екипна игра
Много е важно да се научите да работите с хора – те ще бъдат най-различни, няма да са ваши фотокопия. Трябва да се научите да давате и приемате обратна връзка, да се борите с конфликти, да изхвърляте от екипа хора, които са неподходящи и тровят средата. И също да тренирате как да работите, когато няма пълно съгласие.
Всичко зависи от вас – действайте смело и без извинения! Фокусирайте се върху нещата, които зависят от вас. Не се отказвайте – често компаниите, които успяват са тези, които са най-издръжливи.
Когато станете успешни, помогнете на други
Това е много важно. Разчитам на вас, след време всичко, което знаете, да го предавате на други и да сте тук – на моето място. Това е начинът да сме успешни като група.
*Oсвен 28 седмични срещи на клубовете и две основни събития – Уикенд на идеите и Финално състезание, провеждаме близо 10 допълнителни лекции и уъркшопове.
Наталия и Милена от Фондация Същност: Тийноватор развива уменията на бъдещето
Наталия Николова и Милена Ненкова са психолози, фамилни терапевти и създатели на Фондация „Същност” – една от първите и най-големи организации с богат опит в сферата на личностното развитие в България. От 2004 г. досега те провеждат срещи, събития и образователни програми за възрастни и младежи, през които са преминали хилади хора от най-различни възрасти. Те са водещи на ТийнЩайн и се определят като „върли фенове на тийнейджърите”. Освен всичко друго водят и специално двудневно обучение за работа с младежи на всички ментори в Тийноватор.
Вие провеждате уникално обучение с менторите в Тийноватор. Защо според вас има нужда от него, особено когато става въпрос за работа с младежи?
Милена: Възрастните имаме нужда от мост, по който да минем, за да се свържем с младото поколение. Често чуваме и четем за тези „поколенчески пропасти,“ които е трудно да се прескочат. Това обучение ни настройва към младежката аудитория, помага ни да вибрираме по-близо до техните честоти, които са различни от нашите.
Наталия: Всеки от нас, когато започва да работи с хора, някои имат опит, други не, има определени представи и очаквания и понякога сблъсъкът на тези представи с реалността може да не е много позитивен. С подобно обучение проверяваме очакванията и настройките си. Тийнейджърите са любопитни, готови са за експерименти, но същевременно са и предизвикателни, заради самата им възраст. Това обучение помага да разберем техните трудности и вдъхновения.
От вашите наблюдения върху Тийноватор, какви качества развиват тийнейджърите в себе си благодарение на програмата и как тези умения им помагат в ежедневието и бъдещата кариера?
Наталия: Това, което Тийноватор прави е много свързано с развиване на уменията на бъдещето. Пазарът на труда се развива толкова бързо, че много трудно може да се предвиди какви ще бъдат нуждите на новите работни места и затова вече се говори повече за умения.
През тази програма на първо място младежите развиват аналитичното си мислене и иновативността си. Учат се да създават нови идеи и решения, което е едно от най-важните умения на бъдещето. Развиват още системното си мислене и уменията си за решаване на сложни проблеми. Измислянето на идея, разпределянето на задачите в екипа и довеждането на идеята до реализация изискват изключително комплексен подход, който включва гъвкаво мислене и ефективно решаване на проблеми. В същото време развиват и критично мислене, което се счита за много търсено и важно умение за бъдещето.
Милена: Ценното в Тийноватор е, че тийнейджърите могат да се учат от хора, които вече са постигнали успех; не просто от учебници, а от живи примери. Това им дава възможността да си кажат: „Ако аз имам една идея, значи наистина е възможно да я реализирам.“ Те имат шанс да видят истински пример за това, че една идея може да се осъществи, и да разберат какъв е пътят към превръщането ѝ в реалност. По този начин научават колко етапи и стъпки има в този процес и осъзнават, че е дълъг път, който изисква планиране, последователност и упоритост.
Също така, както споделят много от менторите, тийноваторите често научават повече от провалите си, отколкото от успехите. Научават се да не се страхуват от грешки, защото в училище често ни се внушава, че трябва да избягваме грешките на всяка цена, че всичко трябва да бъде направено правилно. Но всъщност грешките ни доближават повече до това, което истински искаме да постигнем и от тях можем да научим много, стига да не позволяваме те да ни обезкуражат. Може би това е едно от най-важните неща – да опитват отново и отново, да правят грешки и да учат от тях. Провалът не трябва да се приема като „Приключих, провалих се, край на всичко.“
Страхът от провал е един от най-големите страхове на тийнейджърите. Дори само това да си вземат от Тийноватор, ще има огромно влияние във всички аспекти на живота им – върху ученето, взаимоотношенията с близките, бъдещите работодатели, партньорите им.
От психологическа гледна точка, защо участието в програма като Тийноватор може да е трансформиращо за тийнейджърите?
Наталия: Първото голямо нещо, че в тази възраст те най-добре учат от връстниците си, така че добре моделираната среда с връстници им дава възможност да експериментират и да растат. Независимо от тяхното отношение към авторитетите, всеки тийнейджър има нужда от ролеви модели. Тук менторите играят тази роля.
Също така, програмата им дава възможност да се включат в практически дейности, които липсват в училище. Това да можеш да пипнеш и видиш резултатите от идеите си е изключително важно и рядко срещано в традиционната образователна система.
Милена: Като тийнейджърка преживях нещо подобно в един клуб по философия, където се подготвяхме за олимпиада. Това беше трансформиращо за мен и оказа огромно влияние върху живота ми. С група хора работихме усилено за обща цел, което създаде атмосфера на ентусиазъм и вдъхновение – усещането, че всичко е възможно и можем да постигнем много заедно. Този спомен още ми носи енергия и вяра. В тази възраст, когато идеализмът е силен, ако тийнейджърите намерят ментор, който вярва в тях и ги вдъхновява, това ще остане като безценен подарък за цялия им живот.\
Според вас днешните тийнейджъри различават ли се от тези от преди?
Наталия: И да, и не. Всяко поколение вижда нещо „различно“ в младите и малко протестира срещу техните недостатъци. Но основните неща остават – любопитството, експериментаторският дух, желанието за свобода, бунтът и още куп неща.
Разликата е, че отношението им към авторитета е променено – уважението към авторитета вече не идва естествено, те са по-критични и се чувстват равнопоставени, без значение от възрастта. И другото е, че технологиите също ги правят по-нетърпеливи – те искат нещата да се случват бързо, а резултатите да идват веднага.
Милена: Замисляйки се за разликите между тийнейджърите преди и сега, си давам сметка, че по-рано вярвахме на авторитетите повече, защото нямаше много информация, с която да проверим казаното от тях. Патриархалното мислене, в което съзнанието на нашите родители се е оформяло, поставяше авторитета на пиедестал, а отклонението от него често носеше със себе си санкции. Днес обществото се движи към повече свобода, което има както плюсове, така и минуси – понякога е ценно да можем да чуем и гласа на опита така, както е важно, особено в тийнейджърска възраст, да се експериментира и да се търси личната истина.
Съвременните тийнейджъри имат предимството, че сега се обръща като цяло повече внимание на теми като психичното здраве и емоциите. Заради дигитализирането на света техният мозък е изложен на много стимули, което може да затрудни контролирането на импулсите, но душата и сърцето им остават същите. Те копнеят да бъдат видени и приети такива, каквито са, и да имат правото на своите уникални и смели мечти.
Споменахте фокус върху емоциите и емоционалната интелигентност. Какво трябва да знаят тийнейджърите за това как емоциите влияят на поведението и решенията им?
Милена: Емоциите са нашият „лакмус“ за възприятие на света. Те влияят върху решенията много повече, отколкото си мислим. Често вярваме, че решенията ни са базирани на рационално мислене, но емоциите играят ключова роля. Важно е тийнейджърите да разберат как функционира тяхната емоционалност и какво ги провокира. Това познание за себе си е основа за по-добри, по-здрави и по-спокойни взаимоотношения.
Наталия: Може би е важно да добавя, че емоциите на тийнейджърите са все още много хаотични и импулсивни, под влияние на хормоналните промени в мозъка. Това създава объркване – те се възприемат като пораснали, защото претендират, че са такива, и в някакъв смисъл наистина са, но на друго ниво все още са млади и имат нужда да се учат как да контролират и регулират този емоционален хаос. Когато разбираме това, можем по-лесно да приемем техните реакции. От друга страна, и за тях е важно да осъзнаят, че емоциите могат да утихнат и че след това можем да ги анализираме и да използваме разума си, вместо да реагираме импулсивно – нещо, което често води до нежелани резултати.
Разкажете ни повече за вашата работа и какви отзиви получавате от тийнейджърите, които преминават през вашите обучения.
Милена: В това, което правим, наистина има обучителен елемент, свързан с начина, по който говорим за себе си и изразяваме вътрешния си свят пред другите. Нашите програми могат да се обяснят най-лесно с концепцията за „третото място“ – теория, предложена от американския социолог Рей Олденбърг.
Наталия: Според него, повечето хора прекарват времето си на две основни места – у дома и на работното място. Въпреки това, всеки от нас има нужда и от „трето място,“ където може да свали маските, които носи другаде, да бъде автентичен и да се свързва с хората на по-дълбоко ниво, придобивайки нови преживявания.
Тази идея ни даде повече яснота за това, което тийнейджърите получават при нас, в ТийнЩайн. В училище и у дома те често биват критикувани или непризнати, особено в тази възраст, когато поведението им не винаги е лесно за приемане. Много от тях преминават през периоди на ниска самооценка и се чувстват като аутсайдери. „Третото място,“ което създаваме, им позволява да изразят и покажат уязвимите си страни, като бъдат приети с тях, без да конкурира семейната среда. Тази атмосфера ги сближава изключително бързо и ги насърчава да бъдат себе си. Понякога засилва романтичността им, идеализмът им, че светът е едно много хубаво място, където те могат да бъдат себе си
Милена: Окуражаваме ги да достигнат до място в себе си и с другите, където хората си приличаме и сме подобни. Когато някой от групата сподели лична история, много други се идентифицират с нея, защото всички сме преживели болка, загуба, разочарование или пък любов, привързаност и вдъхновение за смели мечти. В този момент предразсъдъците се разпадат и откриваме, че можем да сме близки дори с хора, които иначе бихме сметнали за много различни от нас. Това е процес на отваряне на ума, преодоляване на личните бариери и намиране на общ език.
Наталия: Милена обясни процеса, а ние се стремим да включваме и обучителни елементи, свързани със саморефлексията – способността да погледнеш в себе си, да разпознаеш емоциите и поведението си и да прецениш какво ти върши работа и какво не. Всичко това се учи чрез преживяване, а тренингът обхваща теми като осъзнаване на нашите собствени убеждения, силата на дадената дума, важността на взаимоотношенията с родителите. Младежите могат да видят родителите си не като врагове, а като обикновени хора, които правят грешки, но продължават да ги обичат повече от всичко. Когато някой тийнейджър сподели, че е успял да оцени това, което има и получава от родителите си, това е изключително ценно за нас, защото често те са като две воюващи страни.
Можем да обсъдим най-честите конфликти между тийнейджъри и родители и да предложим насоки за подобряване на комуникацията.
Наталия: На повърхността конфликтите изглеждат като спорове за ограничения – телефон, вечерен час, облекло, оценки. Но в основата си те са свързани с две важни теми: желанието на тийнейджърите да бъдат зачитани като равностойни и да се самоопределят и нуждата им да се чувстват разбрани от родителите си. Те търсят ново място в света, а това често означава да „детронират“ авторитета на родителя, за да открият своята идентичност. Единият конфликт е борбата за тази нова позиция в света на големите, а другият – заради това, колко и дали някой ме разбира.
Милена: Тинейджърите не могат да станат големи хора и да пораснат, без да се бунтуват и без да нарушават правилата. А Родителите не могат да си свършат работата, без да слагат граници и ограничения. Тези две неща се срещат и сблъскват всеки ден и понякога едното ще бъде едното надделее, друг път – другото.
Наталия: За тийнейджърите е важно да осъзнаят, че родителите не са врагове, а просто хора, които също правят грешки. Работим в група и с родителите, за да ги подкрепим да останат „възрастни“ в отношенията си с децата и да реагират спокойно, без да се впускат в емоционални конфликти на нивото на тийнейджъра. Тийнейджърите се чувстват по-удобно и в безопасност, когато родителите са стабилни и удържат поставените граници.
Какво послание бихте отправили към тийнейджърите, които се чувстват неразбрани?
Милена: На всеки от тях бих казала: „Хей, ти си много стойностен човек и твоята история има значение и смисъл! И когато намериш правилните хора около теб, те ще те оценят и ще те приемат точно такъв, какъвто си. Не се отказвай!
Наталия: Бих им казала, че подкрепата може да дойде от много места и да не спират да я търсят!
Тийноватор 7 стартира с над 900 ученици от 35 града и 110 ментори
Седмото издание на националната програма за ученици в 10. и 11. клас – Тийноватор, стартира с рекордните над 900 ученици от 35 български града и над 100 ментори.
Учебната година на Тийноватор ще продължи до 31 май 2025 година, когато е Финалното състезание пред жури от инвеститори, на което три стартъпа ще получат финансиране за проектите си.
Домакин на Откриващото събитие, което събра 40 ментори и партньори на живо, и учениците и менторите от цялата страна – онлайн, беше софийското 19. СУ „Елин Пелин“. Мажоретният състав на Първа английска езикова гимназия беше изненадата за всички.
В седмицата на 21 октомври стартираха срещите на 50 Тийноватор клуба*. В продължение на осем месеца клубовете, съставени от двама ментори и около 15 ученици, срещат общо 27 пъти, като всяка седмична среща е посветена на конкретни умения за работа в екип и за създаване на стартъп компания от А до Я. Тийноватор работи по уникална за България учебна рамка, валидирана от Американския университет в България.
В рамките на Тийноватор 7 учениците и менторите ще се съберат на едно място за междинното състезание – Уикенд на идеите през януари, и за Финалното състезание – през май.
68 стартъпа презентираха екипите на Финала на Тийноватор 6 завърши през май 2024 година. Вижте Най-важното, което се случи в изминалото издание на програмата.
За седем години в Тийноватор събра над 3000 участници от над 40 града, с над 350 ментори, а на Финалните състезания са представени над 300 стартъп бизнеса в начален стадий.
Галин Стефанов, Varnapreneurs: Тийноватор дава достъп на младите до хора, готови да споделят своите знания и опит
Галин Стефанов е роден в Стара Загора, а от 2018 година живее в гр. Варна. Баща, предприемач с успешен exit и инвеститор. От 2023 година свързваме Галин най-вече с новата му роля на основател и организатор на Varnapreneurs – платформа за networking и ежемесечни събития, насочени към предприемаческата и бизнес общността във Варна.
Галин вярва в менторството и в смисъла да предаваш знания, опит и контакти на следващото поколение. Галин подкрепи Тийноватор 6 с финансова помощ, а от Тийноватор 7 Varnapreneurs е официален партньор на програмата. Благодарение на партньорството ни, тази година във Варна Тийноватор прави три клуба.
Какво ви вдъхнови да създадете Varnapreneurs?
Когато започнах да се занимавам с предприемачество, ми липсваха среда и хора, към които да се обърна за съвет, особено по въпроси, свързани с проблеми или ситуации, които вече са се случвали на други. Голямата част от стартирането на моите бизнеси беше на принципа „проба – грешка“, което често водеше до неоптимални резултати.
С времето разбрах, че хората са отворени да помагат, стига да имаш правилния подход към тях. Те са готови да споделят знания и контакти, защото това ги кара да се чувстват добре. Разбира се, не всички, но голяма част от тях имат тази потребност – да са полезни на останалите.
През последните 7 години във Варна срещах много хора, които са изключително активни – работят с клиенти в чужбина или правят бизнес изцяло за външния пазар. Но във Варна нямаше никой, който да организира ежемесечни събития с с цел networking. Не съществуваше място, където тези хора да се събират, да обменят опит. Така се роди Varnapreneurs – като нетуъркинг събитие и не предполагах, че ще само за година и половина ще достигне такъв мащаб. Събираме между 250 и 300 души всеки месец. В момента хората очакват срещите ни, търсят ги. Успяхме да покажем потенциала, който има Варна и региона. Събираме хора от целия регион и разбихме мита, че във Варна „нищо не се случва“. Има много хора, които правят интересни неща, но никой не знае за тях.
С какво се занимавахте преди това?
През 2012 г. завърших, учих “Компютърни науки” във Великотърновския университет. Бързо разбрах, че програмирането няма да е “моето нещо”.
Започнах с онлайн проекти като фрийлансър – занимавал съм се с оптимизация за търсещи машини (в частност Google), правех уеб сайтове и онлайн магазини за клиенти. Занимавах се и с електронна търговия, а по-късно съосновах Perfomalis – компания за дигитален маркетинг с фокус афилиейт маркетинг, която беше продадена в края на 2021 г или така наречения exit.
Организирате събития за Varnapreneurs вече една година. Кои са някои от най-изненадващите или удовлетворяващи резултати досега?
Първото събитие стартира преди почти година и половина. В момента се подготвяме за 17-то събитие. За мен това е начин да „върна обратно“ на общността. Опитвам се да споделя личния си пример, защото в програмите, в които съм участвал като ментор, не винаги имаш възможност да докоснеш достатъчно много хора. Във Varnapreneurs всеки има шанс да се свърже с други предприемачи и предприемчиви хора по органичен начин като ние само създаваме условията да се случи всеки месец.
Вярвам, че никой не стига сам до крайната си точка или успеха. Или както казва Арнолд Шварценегер: „I Am Not a Self-Made Man“. За мен основната цел не е комерсиалната страна, а по-скоро да създадем повече успешни предприемачи и да развием Варна като предприемаческа екосистема, която в момента липсва и е в своята начална точка. Резултатите идват сами, когато имаш правилната мотивация. Например, на едно от най-големите ни събития, което беше с платен вход, присъстваха 320 души. Най-голямото безплатно събитие беше през януари, когато събрахме 370 души. В момента няма друго такова събитие във Варна и региона, което да събира толкова много хора.
Основната причина за успеха е, че събитията не се правят с комерсиална цел. Целта ни е да създадем повече предприемачи и да помагаме на тези, които са на прага да стартират свои проекти. За тези, които вече са започнали, е важно да намерят съмишленици, което също успяваме да постигнем. А от другата страна имаме хора, които са ученици, студенти, служители в големи корпорации, мениджъри и други които търсят среда в която да се развиват.
Ангажиран сте с менторство и изграждането на общности. Какви според вас са ползите от участието на ученици в програмата Тийноватор? Как тя допринася за създаването на следващото поколение предприемачи във Варна?
Когато бях ученик, такива програми не съществуваха. В България тепърва започваше да се развива предприемаческата култура. През 2010 г. всичко тръгна от София, след продажбата на Telerik, когато започнаха да се създават първите venture capital фондове като Eleven и първите акселератори, инкубатори, startup събития и други. В момента има много формати, които са изключително полезни за младежите, а и не само. Виждам по-скоро проблем, че те не знаят, че съществуват и се опитваме постоянно да говорим за тях.
Тийноватор дава достъп до хора, които са готови да споделят своите знания и опит. Дори и да не се занимаваш с предприемачество, най-малко ще имаш възможността да се докоснеш до хора, които го правят. Освен това има елемент на нетуъркинг – запознаваш се с други проактивни хора.
Как виждате връзката между предприемаческите екосистеми във Варна и София? Може ли да се изгради по-силна връзка между тях?
Това е една от моите по-големи цели – да изградя мост между Варна и София. Сега, с партньорството с Тийноватор, правим малки стъпки в тази посока. На местно ниво във Варна хората не винаги са свързани с това, което се случва в София. Познавайки екосистемата там и се опитвам да свържа двата града. За да развием Варна, трябва да посещаваме събития в София и да изграждаме лични контакти. Това е ключът към изграждането на по-силна връзка между двете екосистеми.
Като член на Bulgarian Angels Club сте ангажиран с инвестиране в стартиращи компании в ранен етап. Какво обикновено търсите, когато решавате дали да инвестирате в стартираща компания?
Обикновено се търсят основатели, които са готови да работят здраво и имат експертиза в това, което правят. Идеята често се адаптира или променя, докато стартираш компания. Може да мине много време и опити, докато намериш подходящия бизнес модел или продукт, който да се купува. Ако няма кой да купи продукта, колкото и да е гениална идеята, тя не може да успее. Затова търсим хора, които са гъвкави и готови да променят посоката си, когато е необходимо.
Гледайки напред, как виждате бъдещото развитие на Varnapreneurs? Споделете за ваши вълнуващи планове или инициативи на хоризонта.
Наскоро назначихме първия човек като Event Manager. Имаме желание да създадем нови формати, тъй като сегашният събира голяма публика, но не винаги в мащаба се постига дълбочина. Искаме да създадем по-малки, по-малки формати, където хората да имат повече време да се опознаят.
Какво послание бихте искали да дадете на бъдещите участници в Тийноватор?
Най-баналният съвет е да търсят среда. Правенето на бизнес може да бъде самотно занимание, когато се спънеш и паднеш е важно кой да ти подаде ръка. Затова е важно да има хора около теб, на които можеш да разчиташ. Правенето на бизнес носи много страхове и неизвестности. Ако някой си мисли, че предприемачите знаят всичко – това далеч не е така. Най-добрият съвет е да създадете правилната среда, защото тя ще ви помогне да намалите грешките и да успеете.
Вижте историята на Цветелин Станев от Варна, участник в Тийноватор 4, тук.
Често задавани въпроси за Тийноватор
Влез в света на Тийноватор!
- Как да се запиша?
Формата за записване на ученици е отворена до 14 октомври – ТУК. Всеки ученик в 10. или 11. клас може да се запише за Тийноватор, без значение в кое населено място се намира и в какъв вид училище учи.
- Кога започват заниманията?
Откриването на годината на Тийноватор 7 е на 19 октомври – запознанствата в стартъп клуба и организирането на първата среща започва в седмицата след това.
- Какво се случва в Тийноватор?
Екипи от по 10 ученици работят с двама ментори от 19 октомври 2024 година до 31 май 2025 година, като се срещат на живо веднъж в седмицата за по час и половина и минават през практически ориентирана програма с фокус усвояване на меки умения (ефективна комуникация, мотивация, справяне с провала, управление на времето), умения за работа в екип и изграждане на стартъп компания от А до Я. Срещите между учениците и менторите са общо 28 за цялата програма.
На 25 и 26 януари в София Тех Парк събираме всички ученици и ментори за два дни – Уикенд на идеите. Тогава за пръв път работят по начални презентации на стартъп идеите си и ги презентират пред жури от компании. От февруари до май месец екипите работят по изграждането на стартъпите си, заедно с менторите и експерти от различни компании. На 31 май, отново в София тех парк, всички презентират бизнесите си пред жури от инвеститори и първите три екипа получават финансиране.
Накрая всички участници получават сертификати, които са бонус при кандидатстване в университет, за стаж или за работа.
- Безплатно ли е?
Тийноватор е напълно безплатна програма, защото искаме да дадем достъп на всички млади хора в 10. и 11. клас да се научат да създават бизнес от хобито си или да намерят своя неподозирана силна страна, която да ги движи напред в живота.
За учениците, които не учат и живеят в София, програмата поема организацията и транспорта за двете големи събития в града – Уикенд на идеите и Финално състезание. Осигурена е храна за всички на събитията.
- Мога ли да се запиша, ако съм в 9. или 12. клас?
Програмата е разработена специално за ученици в 10. и 11. клас. Въпреки това, ако си много мотивиран/а и смяташ, че Тийноватор е твоето нещо за тази година, можеш да се запишеш, дори да си в 9. или 12. клас.
- Какво e Тийноватор клуб?
Учениците и менторите работят в екипи по двама ментори и 10 ученици, което прави един Тийноватор клуб. Учениците могат да са от едно и също или от различни училища. Има и онлайн клубове, в които включваме ментори и ученици от различни градове, което е забавно.
- Мога ли да участвам, ако в моето училище няма клуб?
Да, можеш да участваш, независимо, че в училището ти не е сформиран цял клуб от 10 ученици. Имаме смесени клубове с ученици от различни училища – присъствени или онлайн, в зависимост от града, в който се намираш. Ако се съберат достатъчно участници от твоето училище за един (или повече клубове), ще можеш да работиш с твоите съученици.
- Кога и къде се провеждат срещите?
Когато се сформира клуб, учениците и менторите се запознават първо в общ чат, който екипът на Тийноватор създава.
Следва уговаряне на първата среща – в идеалния случай тя се провежда на живо във време и място, което е удобно за максимално много участници. Стараем се всички ученици от един клуб да бъдат в една смяна, за да се улесни организацията на срещите. Силно ти препоръчваме да присъстваш на първата среща – обикновено тогава се избират подходящи ден и час за последващите срещи. По програма те се провеждат веднъж седмично, по 90 минути, с един или двамата ментори.
- Има ли онлайн срещи?
Стараем се да осигурим срещи на живо за максимално много участници в цяла България. Ако си в град, в който няма достатъчно участници и/или ментори за цял клуб, то ще те включим в онлайн клуб. Срещите ще се провеждат в удобно за максимално много хора време в някоя от онлайн платформите за целта.
Освен срещите с менторите, Тийноватор организира и допълнителни лекции и уъркшопове с гости – лектори от разнообразни сфери на бизнеса присъствено (в София) и онлайн. Разглеждаме различни теми – за мотивацията, справянето с провала, успешното презентиране, ефективния маркетинг, работа с платформи и др. Ето и един пример за онлайн лекция – Как да продължиш напред, когато ти кажат, че Идеята ти не става?
- Имам идея за бизнес – мога ли да работя върху нея сам?
В истинския живот е почти невъзможно човек да реализира успешно бизнес идея сам. Именно затова Тийноватор е силно фокусиран върху работата в екип. Ако имаш идея и добри аргументи за нея, и ако убедиш поне още двама или трима участници от клуба ти да работите заедно по нея, можеш да я реализираш с помощта на менторите, екипа и партньорите на Тийноватор. Бъди проактивен – винаги може да изскочи помощ от някой ъгъл! Независимо дали имаш, или нямаш идея за бизнес, си добре дошъл в Тийноватор, защото тук ще ти помогнем да откриеш силата си.
- Нужно ли е да уведомя училището, че ще участвам в Тийноватор?
Не е задължително да уведомяваш училището си, защото срещите в Тийноватор се провеждат в извънучебно време и реално взимат от твоето свободно време, но това е инвестиция, която ще ти се връща многократно по-нататък в живота. Ако в твоето училище няма информация за Тийноватор и искаш да помогнеш на програмата да се разпространи и там, можеш да ни пишеш, за да го организираме.
- Какво се случва на събитията? Мога ли да не присъствам?
За пръв път ще се запознаеш с всички Тийноватори и ментори от цялата страна (около 500) на Уикенда на идеите – 25 и 26 януари 2025, в София. Тогава с помощта на страхотни експерти с екипа ти ще разработите първата презентация стартъп идеята си и ще я представите пред жури от компании, което награждава идеи в девет категории. ТУК виж повече за Уикенда на идеите в Тийноватор 6.
На Финалното състезание отборите презентират стартъп проектите си в завършен вид пред опитно жури от инвеститори. Събитието се провежда в рамките на един ден, отново в София. Повече за Финала можеш да откриеш ТУК.
Участието в големите събития не е задължително, но наистина го препоръчваме силно – емоцията е изключителна. Разгледай снимките и ще се убедиш защо – ТУК и ТУК ще откриеш кадри от Уикенда на идеите, а ТУК и ТУК – от Финала. Виж и ТОВА видео.
- Какви са менторите в Тийноватор и с какво ще ми помогнат?
Менторите отделят от времето си, за да предадат знанията си на младежите в Тийноватор в продължение на цяла учебна година – напълно доброволно и безвъзмездно! Имаме са специалисти от всички сфери на бизнеса – както създатели на стартъпи, така и HR, IT, маркетинг и реклама, финанси, логистика и др.
Всеки клуб има по двама ментори – по този начин осигуряваме максимално разнообразие в ресурсите, до които имат достъп участниците в клуба. ТУК можеш да разгледаш профилите на менторите от предходните години, а скоро ще качим и тези в седмото издание.
Всички ментори имат натрупан опит с бизнес начинания и работа с хора и имат желание да го споделят със следващото поколение специалисти. Можеш да грабиш с пълни шепи от него. Освен това, както менторите, така и програмата, разполагат с широка мрежа от контакти в бизнес средите – Тийноватор може да бъде твоят летящ старт в мечтаната посока.
Запиши се за Тийноватор 7 – като ментор – до 30 септември, и като участник, до 14 октомври!
Тийноватор 7 стартира през октомври и търси новия отбор ментори
„Тийноватор ми помогна и ме изгради повече като човек, отколкото някой би могъл за толкова кратко време. Смятам, че всеки който би искал да предизвика себе си и уменията си, трябва да се запише и участва. Препоръчвам го и на всеки, който иска да преоткрие себе си. Останах с много добри впечатления и с нетърпение очаквам Тийноватор 7.“ Преслава от Благоевград, участничка в Тийноватор 6
„Отне ми едва няколко месеца да видя колко голямо въздействие има Тийноватор над мен. Да говориш всяка седмица с хора от startup средите на „ти“ наистина те прави по-уверен и ти помага в живота. Това е възможност, която не трябва да се пропуска.“ Димитри Захов от Разлог, участник в Тийноватор 6
Менторите в Тийноватор са единствени по рода си. Не само, че ни обогатяват, но и се превръщат в част от живота ни – дават ни възможности, които никъде другаде не бихме открили.“ Нинко Павлович от София, участник в Тийноватор 6
Това е малка част от положителната обратна връзка на участниците в Тийноватор. Огромна заслуга за този ефект имат менторите в програмата, които работят с учениците в продължение на осем месеца – от октомври до май.
За да имат повече ученици в България възможността да открият своите вдъхновители за летящ старт в живота, търсим Отбора ментори за седмото издание на Тийноватор, което стартира през октомври 2024 година. Крайният срок за записване е 10 октомври.
Кандидатствайте за ментор ТУК.
Какво е Тийноватор?
Тийноватор е безплатна 8-месечна програма, която развива меките умения, стартъп културата и бизнес мисленето на учениците в 10. и 11. клас в цяла България. Първото издание се провежда през учебната 2018-2019 година с 50 ученици от София, а шестото издание (учебната 2023-2024 година) стартира със 700 ученици от 38 града и 100 ментори.
Тийноватор се състои от т.нар. стартъп клубове – 10-15 младежи работят с по двама ментори – предприемачи и служители в компании от различни професионални сфери. Срещат се по веднъж в седмицата, в рамките на 90 минути, като срещите протичат по специална учебна програма, верифицирана от Американския университет в България. За целия период клубовете минават през 28 седмични срещи.
През януари се провежда двудневно междинно състезание в София – Уикенд на идеите, а през май учениците представят първите си стартъп компании пред жури от инвеститори, на национално Финално състезание.
Всеки екип стартира свое бизнес начинание, с което до края на учебната година да реализира първите си приходи. Бизнес идеите се инициират от самите ученици, като за вдъхновение им служат както хобитата и талантите им, така и социални проблеми.
Най-ценното в програмата са практическият опит и уроците на провала като път към успеха. Акцентът е върху процеса, не върху победата и печалбата, казва Зорница Миткова, Директор на Тийноватор. Тийноватор допринася за повече отрано подговени кадри за пазара на работна ръка, а ставайки партньор или ментор в програмата, правите инвестиция в бъдещето на икономиката и активното гражданско общество в България.
Ментор в Тийноватор
Менторите в Тийноватор работят по двойки в рамките на осем месеца и 28 седмични срещи. Двамата ментори се редуват в сесиите с учениците. Срещите могат да са както на живо, така и онлайн. Ако менторите и учениците са в един град, първите три месеца работата е само на живо. Присъствието на Уикенда на идеите и Финалното състезание е силно препоръчително и е част от менторския ангажимент.
Менторите минават през двудневно задължително обучение на 11 и 12 октомври, което ще се проведе в онлайн формат от 10:00 до 14:00 часа и двата дни.
Всеки ментор получава онлайн достъп до 28-те разработени теми от Учебната рамка. Не се изисква опит в преподаването.
Задачата на менторите е да превърнат групата ученици, с която работят, в ефективен екип. Те са и гръб на младежите през осемте месеца на програмата, но и модел за подражание.
В 8-месечния процес екипът на Тийноватор предлага регулярна методическа и логистична подкрепа, включва се активно в разрешаването на казуси, възникващи в клубовете, провежда месечни срещи на менторите, играе важна роля в оформянето на всички участници в Тийноватор като една общност за контакти и подкрепа.
Търсим професионалисти в различни сфери на бизнеса – както представители на стартъп екосистемата в България, така и служители в компании и собственици и служители на малки и средни бизнеси с опит в изграждането на екипи.
Най-важният фактор за ментор в Тийноватор е мотивацията и желанието да участвате в подготовката на учениците за бъдещето след училище.
Ангажиментът накратко
-
Менторите минават през двудневно задължително обучение на 11 и 12 октомври, което ще се проведе в онлайн формат.
-
Всеки ментор провежда по две срещи в месеца – от средата на октомври до средата на май месец, на живо или онлайн. Важно е двойката ментори да е в ролята на лидерски екип;
- Менторите подготвят екипите ученици за Уикенда на идеите и Финалното състезание;
- Двама ментори работят с 10-15 ученици, като се срещат всяка седмица на живо в уредена от екипа на Тийноватор локация, или в офиса на ментора;
- Седмичните срещи на онлайн клубовете се движат по специална учебна рамка с два основни форкуса: меки умения и стартиране на бизнес;
- Всеки стартъп клуб разполага с бюджет от 600 лева, които целият клуб решава как да разпредели през осемте месеца на програмата;
- Тийноватор организира: Обучение за ментори – в онлайн формат на 11 и 12 октомври от 10:00 до 14:00 часа и двата дни; Откриване на Тийноватор 7 на 19 октомври; Уикенд на идеите в София Тех парк на 25 и 26 януари; Финално състезание в София Тех парк на 31 май и допълнителна свободно избираема програма от пет лекции и уъркшопове в хибриден формат;
- Тийноватор осигурява условия за изграждане на мрежа от контакти между менторите, което е възможност да се запознаят с предприемачи от цялата страна.
Как да станете ментор в Тийноватор?
Молим да попълните този онлайн формуляр. Нашият екип ще се свърже с Вас на посочения мейл, за да насрочим онлайн интервю.
700 ученици от цяла България могат да се запишат за Тийноватор 7
Тийновотор 7 стартира на 19 октовмри и е отворен за 700 ученици в 10. и 11. клас от цялата страна. Записването е до 10 октовмври и е напълно безплатно– ТУК
За седма поредна година Тийноватор събира стотици ученици от 10. и 11. клас от цялата страна, за да им помогне да се подготвят за бъдещето след училище – с развиване на бизнес мисленето, уменията за работа в екип, уменията за презентиране, за справяне с провала и за излизане от зоната на комфорт с цел адаптация.
Усетете настроението на Тийноватор ТУК.
До 3 октомври Тийноватор набира и новия отбор ментори, които работят с учениците във формат двама ментори с 10-15 ученици, в т.нар. Тийноватор стартъп клубове. Екипите се срещат всяка седмица, общо 27 пъти 90 минути, в периода 19 октомври – 31 май, като минават през специално създадена учебна програма, базирана на практически упражнения и примери от бизнеса. В края на учебната година екипите представят създадените от тях бизнеси пред жури от инвеститори.
Откриването на учебната година ще се състои на 19 октомври 2024 г.
През учебната година участниците преминават през две състезания – Уикенд на идеите през януари и Финално състезание – през май.
В Тийноватор бизнес идеите идват от хобитата, страстта, конкретни житейски проблеми или социални предизвикателства, с които се срещат учениците в ежедневието си. А менторите им помагат да превърнат това, което ги вълнува, в бизнес и да намират решения чрез иновации.
Ефектът Тийноватор показва, че близо 90% от анкетираните ученици, завършили програмата, отбелязват значителен напредък в познанията си за създаване, развиване и управление на бизнес.
Не е нужно да имаш бизнес идея, за да се запишеш в Тийноватор.
“В Тийноватор учениците откриват силата си и се учат да я използват в рамките на екип”,
казва Зорница Миткова, управляващ директор.
“Тази програма е реална възможност за промяна в българското общество, тъй като отваря нови хоризонти на учениците – какво да очакват след училище; а някои от тях дори остават в България заради възможностите, които виждат чрез контактите си с опитни хора от бизнеса. Ценна е връзката между поколенията и шансът менторите да върнат стойност обратно към обществото.”
Участието в Тийноватор е напълно безплатно
Всеки ученик в 10. и 11. клас от цялата страна може да се запише в Тийноватор 7 напълно безплатно. Училищата, които имат желание да представим Тийноватор пред техните ученици, могат да попълнят формата Станете училище-партньор на https://teenovator.bg/.
За Тийноватор
За шест години в Тийноватор са регистрирани над 2300 участия на ученици от 40 града, с над 200 ментори, а на Финалните състезания са представени над 300 стартъп бизнеса в начален стадий.
В шестото издание на Тийноватор (2023-2024 година), се включиха над 700 ученици в 10. и 11. клас от 37 града.
Финалът на Тийноватор 6 събра в София Тех парк на 18 май – близо 500 ученици, 100 ментори, партньори на програмата, родители, учители и директори на училища. Учениците представиха 68 бизнес проекта, разработени през изминалата учебна година, заедно със своите ментори – предприемачи и представители на стартъп екосистемата у нас.
Формата за записване на ученици и кандидатстване на ментори за седмото издание на програмата е отворена. Срокът за записване на ученици е 10 октомври 2024.
Ако имате въпрос, можете да намерите отговора му ТУК.
За контакти:
Зорница Миткова
Управляващ директор на Тийноватор
М: +359 884 511 612
Ефектът Тийноватор: Ключови моменти от изследването на въздействието на програмата от 2018 до 2023 година
Пет години след първото издание на Тийноватор проведохме външно проучване сред ученици и ментори, минали през програмата, с анкети, интервюта и фокус групи (бел. ред. проучването е направено преди старта на шестата година на Тийноватор – учебната 2023-2024).
Проверихме въздействието на програмата и затвърдихме успеха й, затова нарекохме изследването Ефектът Тийноватор. Намеренията, с които стартирахме програмата през 2018 година, са надминати – тя изгражда мост между училищното обучение и професионалните търсения на учениците; между идеите и реализацията им; между учениците и професионалистите в бизнеса. Всичко това, подкрепено с данни в доклад от над 50 страници, които обобщаваме тук.
Нека ви разкажем една история. Тя води нишката на много други… Алекс Паунов е млад предприемач, представител на поколението Z. Наскоро завършва Немската гимназия, но не заминава за Германия. Въпреки първоначалните си планове, остава в България. Тук развива собствен бранд за протеинов сладолед IcePro, работи със съмишленици и напредва.
Добър пример, но за много други български тийнейджъри въпросът за емиграция стои…
Алекс успява да завърти колелото на бизнеса си благодарение на Тийноватор – програмата за създаване на стартъп клубове в българските училища. За пет години програмата расте над 10 пъти: за периода 2018 – 2023 година са регистрирани близо 1600 участия на ученици в 10-ти и 11-ти клас, а около 20% от тях минават обучението по два или повече пъти. След Тийноватор близо една четвърт от анкетираните твърдят, че участват в развиването на бизнес, а този тренд расте след всяко следващо издание.
Тийноватор е базиран на учене през практика, стимулира креативното мислене и се фокусира върху решаването на проблеми чрез предприемачески инициативи. Част от темите в учебната рамка включват изграждане на екип, излизане от зоната на комфорт, справяне с провала, създаване на бизнес, презентиране пред инвеститори и други.
Проучването Ефектът Тийноватор проследява въздействието на програмата върху участниците, местната общност и българската стартъп екосистема и разкрива любопитни резултати. След програмата над 78% от навършилите 19 години анкетирани са останали в България, а повече от половината работят или стажуват.
Александър е победител във финалното състезание на Тийноватор 3 със своята идея за сладолед за активно спортуващи. Оттук започва и неговото предприемаческо приключение.
За да намери екип и да доразвие бизнеса си, Александър се включва в Тийноватор 4 и в края на учебната година презентира отново пред жури от инвеститори. Там успява да си подсигури подкрепата на бизнес ангели. Освен това, екипът от съученици, които привлича на своя страна, му помагат да задейства и следващите стъпки. На по-късен етап минава през акселератора на Vitosha Venture Partners и печели опитен партньор в бизнеса, с когото през 2023 година откриват щанд в Paradise Mall, София. Продуктът му се продава на различни локации в София, а той продължава да пише вдъхновяващата си лична история… Как? Включва се като помощник-ментор в Тийноватор клуб в София.
Алекс не е единичен случай. Проучването показва, че близо 90% от анкетираните ученици, завършили програмата, отбелязват значителен напредък в познанията си за създаване, развиване и управление на бизнес. Тийноваторите от поколението Z показват и високо владеене на специфични бизнес познания, сред които създаване на продукт или услуга, бизнес модели, маркетингово и финансово планиране.
Мисия Предай нататък: Сътрудничеството между ученици и ментори
Като всяка стартъп екосистема, така и тази на Тийноватор се развива по подобен начин. Ключова роля във формирането и развиването на всеки отбор имат менторите. Тийнейджърите споделят, че общуването с тях заема специално място, а йерархията е не по вертикала, напротив – всички са част от екипа и работят за общата цел. Ивайло, бивш участник в програмата, споделя, че “това е най-големият хак, който може да направиш в живота си, особено когато си млад”. Тийнейджърите се възхищават на професионалистите с опит, от които се учат, но също им дават – обменът е предпоставка за успех.
Гледната точна на менторите го потвърждава. В повече от половината интервюта, те споменават нетуъркинга като основно преимущество за участие в програмата – и с ученици, и с други съмишленици. Някой от тях споделят, че благодарение на общуването си с поколението Z, успяват да са в крак с тенденциите.
Тийноватор обхваща ученици и ментори от над 30 български града. Във всеки стартъп клуб участват 10-15 ученици и двама ментори – предприемачи от всички сфери на бизнеса. За осемте месеца на работа с учениците менторите разполагат със специално разработена учебна програма от 28 сесии. Темите съдържат малко теория, повече екипни упражнения и примери от реалния бизнес. Акцентът е върху меките умения и практическите познания за това как се изгражда един стартъп от А до Я.
Освен в сесиите, учениците могат да участват в допълнителна програма от 10 лекции и работилници, организирани съвместно с партньори като UniCredit Bulbank, Kaufland, A Data Pro и други.
Устойчивата мрежа, която се гради благодарение на връзката ментори-ученици, спомага и за развитието на стартъп екосистемата; чрез развиване на нови таланти расте потенциалът на общността. Емил Стойновски наема на работа като програмист един от участниците в програмата – Йосиф Хамед от ТУЕС. Пример, който безспорно ще бъде последван от други – всички ментори посочват в интервютата си, че са обмисляли да поканят участник на работа и стаж при тях.
“Менторите бяха моите пътеводители във всеки един момент и макар трудностите, никога не се отказаха от мен, а напротив – бутаха ме смело напред”, споделя участник в програмата.
Мартин – ментор в четвъртото и петото издание на Тийноватор, казва от своя страна: “Самите ученици, с които се срещаме, са изключително умни, целеустремени и ни карат да даваме най-доброто от себе си, за да ги научим”.
Ана-Мария ни разказва за доброто си сътрудничество с ментор, което ѝ помага да избере накъде да се насочи след завършване на училище. Преди програмата тя споделя, че се е чувствала “в дупка” – мислела е, че щом няма да става лекар или адвокат, няма да стане нищо от нея. Нещата се обръщат още в първите дни на Тийноватор Ана-Мария разбира как може да съчетае интересите си в екологията с бизнеса. И да допринесе с идеи за устойчиво развитие. Разбрала е, че може да бъде лидер, а преди не е вярвала, че е за нея: „Страхувах от грешките. Но научих, че ако работиш с екип, те ще те подкрепят.“
Къде се крие успехът на Тийноватор?
В синхрон с концепцията на програмата, проучването показва, че Тийноватор развива учениците в две основни посоки – меки умения и предприемачески умения. Стефан, участник в едно от изданията, споделя, че това, което се преподава в училище, няма нищо общо с обучението за бизнес. “В училище не ни учат на работа в екип. Учат ни как да седим и да си правим тестовете сами – без да комуникираме с хора. А в бизнеса е съвсем различно”, разказва той. Шест от седем от анкетираните са убедени, че програмата дава умения и знания, които не се придобиват в училище.
Очакванията да се научат как да създават бизнес са оправдани за 77% от завършилите петото издание. Също толкова потвърждават, че са успели да изпробват възможностите си. “Разбрах какво мога и какво мога да подобря”, казва Карина.
Петко, друг участник, споделя: “Винаги мога да се обърна към физиката и там да си уча, уча, уча… И да развивам само една страна. Докато предприемачеството включва много на брой страни на развитие, много умения се изискват. Аз търсех нещо, което да ме обогати.”
Създаването на навик за работа в екип е още една стъпка по пътя към личния успех на всеки участник. Когато учениците получават достъп до работа със специалисти от всички сфери на бизнеса и излизат от училищната среда, те променят и своите нагласи за съвместната работа по проекти и идеи. Докато преди началото на Тийноватор, една трета биха работили по проекти сами и не биха споделили идеите си, след Тийноватор делът спада до 25%.
Ползите, свързани с изграждането на контакти, са вдъхновение и за участниците, и за менторите. Преди дни ви разказахме историята на Петър и Кадер, които споделиха как продължават да се срещат със своите съмишленици и ментори от програмата и си говорят за идеи.
“Толкова много запознанства съм направил с хората в Тийноватор и менторите, че на мен това ми върши перфектна работа. Ако реша например да си сменя работата, знам, че мога да пиша на 5-6-10 различни човека, които да ми дадат идея”, признава Мартин, който е участник в четвъртото и петото издание.
Ефектът на програмата е видим и при изграждането на увереност, а най-осезаема е промяната при оценка на бизнес идея. Докато преди Тийноватор под половината се чувстват уверени да преценят дали една идея е стойностна или не, след програмата процентът се вдига до 84%.
“Преди предприемачеството ми беше много чужда дума, но Тийноватор наистина ми показа, че това е нещо достъпно и за мен, не само за гурута в Интернет”, споделя Тиана на 17 години.
Над 70% от участвалите в Тийноватор искат да се занимават с бизнес след завършването на програмата. Повече от половината анкетирани продължават да развиват идеята си от Тийноватор, а 65% споделят, че се чувстват по-отговорни към обществото след участието си.
За мнозинството участници Тийноватор е общност и те се чувстват част от нея.
Станете и вие част от общността като се запишете за ментор или участник (ако сте в 10. или 11. клас) – в Тийноватор 7. Започваме през октомври 2024 година.
Разгледайте пълното проучване за Ефектът Тийноватор тук.
Тийноватор е финалист в конкурса Фантастико до теб
На официалната церемония на 17 юни в Joy Station бяха отличени 23 проекта, селектирани сред над 300 кандидати в сферите Образование и културата, Здравеопазване и Социално предприемачество.
„Истински съм щастлив да видя как общността на „Фантастико до теб“ расте с всяка изминала година. Този проект за нас е израз на нашата отговорност към обществото, на желанието ни да подаваме ръка, там където има готови хора да запретнат ръкави и да направят промените, от които толкова имаме нужда, без да чакат някой друг да решава тези проблеми“, заяви оперативният президент на ФАНТАСТИКО ГРУП – Владимир Николов.
Академия за ментори е безценна възможност за менторите в Тийноватор да обогатят преживяването си в програмата. Тя ще спомогне за повишаване на нивото на меките умения и в частност – тези за ефективна работа с младежи.
Опитът на екипа на Тийноватор досега показва, че задълбочената работа с менторите и повишаването на потенциала им за водене и задържане на клуб, решаване на конфликти, мотивиране и даване на градивна обратна връзка имат пряко отражение върху качеството на програмата и ползите, които учениците извличат от нея. По този начин менторството може да има дори по-дълбок ефект върху учениците.
Академията ще донесе и добавена стойност за менторите и в собствените им бизнес начинания, чрез обогатяване на личностните им качества като умения за лидерство, комуникация и решаване на проблеми. Една от ползите е и доближаване до следващото поколение работна сила. От друга страна, връзката с останалите ментори в Тийноватор и срещите с представители на бизнеса в рамките на Академията, дават възможност за участие в силна професионална мрежа.
В проекта ще могат да се включат и Тийноватор алумни. Това са хора, които са минали през програмата, продължили са с образованието и кариерата си и сега могат да се върнат в нея като ментори.
Кандидатствайте за ментор в Тийноватор 7. Новото издание на програмата стартира през октомври 2024 година. Вижте подробности ТУК.