Жанет Тодорова
София
Представи се в 5 изречения
Казвам се Жанет, работя с Founder Institute, старт-ъп акселeратор за технологични бизнеси в ранен стадий. Отговарям за развитието на европейската централа на FI и за глобалното разрастването на акселератора ни в нови градове (180 към момента). Имам предишен опит с работа в стартъпи в София и в Берлин, в сферите на HRinTech, FinTech & Blockchain. Вярвам, че София е град с потенциал да се превърне в най-значимата старт-ъп екосистема за региона ни, затова личната ми кауза е да подпомагам създаването на повече технологични компании тук. Съ-организатор съм на три конференции, DigitalK, React.NotAConf и SHEleader@digital. Моите страсти са: старт-ъпи, технологии, устойчиво развитие, психология, астрофизика и черното чувство за хумор.
В кои сфери на бизнеса имаш най-голям опит?
Най-голям опит имам в стартирането на технологични старт-ъпи, подбор на програмисти, продукт мениджмънт по Скръм методологията и организация на събития. По едно време имах бар (за ИТ хората от София), така че и с Блъди Мерито имам опит :-).
Коя е най-добрата ти бизнес идея до момента и как се появи?
През професионалния си път съм била в ролята на човек, който се присъединява в ранен етап на една идея или проект, но не и развиващ своя собствена идея. Научих за себе си, че в това е моята сила – да идентифицирам силен основател, със силна идея и да последвам първа.
Кой или какво те вдъхновява за смелите бизнес начинания?
Когато за пръв път минах през процеса да опитам нещо ново, умрях от страх, обаче действах. С всеки следващ опит установих, че всъщност всичко мога да постигна, стига да си ги поставя за цел. Вдъхновението при мен идва от личните ми мини успехи на всяка стъпка и така продължавам напред. Понякога дори сама се потупвам по рамото за нещо толкова малко като сполучливо написан имейл.
Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите бизнес идеи?
Фокус, последователност, обратна връзка от околната среда и потенциалните потребители и добра старт-ъп карма. В света на технологиите много постижения се случват благодарение на добрата старт-ъп карма или, иначе казано, на принципа “предай нататък”, което и аз спазвам всеки ден. Помагам винаги, когато имам възможност.
Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на учениците в старт-ъп клубовете по предприемачество?
Привърженик съм на следния подход: “Научи едно дете как да мисли и го остави само да реши за какво.” Мисленето е като спорта или храненето, ако се прави правилно, то доставя страхотно удоволствие.
Защо тази програма е важна?
Работя с възрастни хора всеки ден и забелязвам колко по-трудно е да възприемат нова идея, да експериментират, да импровизират. А това са необходимите съставки за това да се раждат и реализират иновативни идеи. Тази програма е важна, защото залага на гъвкавостта и спонтанността и потенциала на децата, и дава в ръцете им възможност сами да построят бъдещето, в което искат да живеят.