Плевен

Елица Железарова

Разкажи ни за себе си.

Завършила съм средно специално образование за конструктор моделиер. Професионалният ми опит започна в тази сфера. През годините съм сменила различни професии – шивач, салатиер, готвач, сервитьор, салонен управител, маникюрист, стюардеса на круизен кораб. Сегашната ми професия е сладкар.

Кой или какво те вдъхновява и те е вдъхновявало за бизнес начинанията ти досега?

Да съм полезна с работата си на другите.

Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите бизнес идеи?

Добър бизнес план, ясна цел и идея и добра преценка на рисковете. Проучване на пазара (търсенето) и конкуренцията.

Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите?

Упоритост и вяра в себе си.

Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученичка?

Професионално ориентиране.

Защо избра да си ментор в Тийноватор 7?

Открих моята професия, това което ми доставя удоволствие и ми докарва доход, след като минах през най-различни професии. Иска ми се децата да могат да намерят това, в което са добри, и да не ги е страх да опитват. Според мен, това е най-подходящата възраст, защото не след дълго им предстои да станат възрастни и е хубаво, ако знаят какво искат да постигнат и с какво да се занимават. Затова смятам, че мога да съм им полезна.

Александър Любенов

Разкажи ни за себе си.

Инженер със специализация в автоматика и роботика, с дългогодишен опит в разработването на иновативни технологии и управлението на проекти. Успешно създадох нова зала по мехатроника в гимназия в Плевен и работих по разработването на нов тип интелигентен сензор, с една от най-големите австрийски компании за производство на чипове. Личният ми опит ме е научил, че от трудностите се раждат нови възможности.

Кое е най-голямото ти вдъхновение в бизнес начинанията ти до момента?

Най-голямото ми вдъхновение в бизнес начинанията е възможността да създавам положителна промяна чрез иновации. Вдъхновява ме идеята, че технологиите могат да променят индустриите и да улеснят живота на хората. Успехите, които съм постигнал – като създаването на зала по мехатроника и разработката на интелигентен сензор – ме мотивират да продължавам да търся нови начини да допринасям към развитието на технологиите и младите таланти.

Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите бизнес идеи?

За успешното реализиране на добрите бизнес идеи са необходими няколко ключови фактора:

1.Ясна визия и стратегия – Идеята трябва да е добре дефинирана с конкретни цели и план за изпълнение.

2.Постоянство и адаптивност – Преодоляването на предизвикателства изисква упоритост и готовност да се адаптираш при промени.

3.Ефективен екип – Нужни са правилните хора, които споделят визията и притежават нужните умения за изпълнение на идеята.

4.Финансиране и ресурси – Адекватното финансиране и достъп до ресурси са критични за успешното внедряване на всяка идея.

5.Мрежа от контакти и сътрудничество – Партньорствата и сътрудничеството с други бизнеси или организации също допринасят за успеха.

Всеки от тези елементи е важен, за да може идеята да премине от концепция към реалност и устойчиво развитие.

Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите?

Най-важното умение, което искам да предам на Тийноваторите, е способността да решават проблеми чрез критично мислене и иновации. Това умение е от съществено значение не само в технологичните и инженерните области, но и в бизнеса и живота като цяло. Искам да ги науча как да анализират ситуацията, да търсят нестандартни решения и да бъдат готови да се адаптират, когато срещнат предизвикателства. Способността да мислят извън рамките и да намират възможности там, където другите виждат само пречки, ще им помогне да бъдат успешни във всяка област.

Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученик?

Когато бях ученик, ми се искаше в училище да се преподаваше предприемаческо мислене – умението да разпознаваш възможности, да поемаш премерени рискове и да създаваш нещо от нулата. Също така, уменията за управление на проекти и екипна работа биха били много полезни, тъй като те изграждат основата за успех във всяка професионална сфера. В днешния свят е важно да се научиш не само на технически умения, но и на това как да управляваш своите идеи и проекти в динамична среда.

Защо избра да си ментор в Тийноватор 7?

Избрах да бъда ментор в Тийноватор 7, защото вярвам, че младежите имат огромен потенциал и е важно да им се даде подкрепа и насоки, за да развият своите идеи и умения. Виждам го като възможност да предам своя опит в инженерството, иновациите и предприемачеството, като същевременно допринеса за изграждането на новото поколение лидери. За мен менторството е начин не само да вдъхновявам младите хора, но и да науча нещо ново от тяхната енергия и креативност. Тийноватор предоставя уникална платформа за тези взаимодействия и затова се радвам да съм част от този проект.

Ива Иванова

Разкажи ни за себе си.

Казвам се Ива. Завършила съм Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Осъществила съм успешно маркетинг обучения в различни български и американски платформи. Работила съм на различни позиции свързани с дигитален маркетинг, както и с клиенти от Канада, САЩ, Англия, Румъния, Украйна, Гърция и т.н. От шест години имам собствена фирма за дигитален мартинг и уеб дизайн – „Роскин Дизайн“, главен редактор съм на втората по големина медия в Плевен – pleven-dnes.com.

Кое е най-голямото ти вдъхновение в бизнес начинанията ти до момента?

До момента, едно от най-големите ми вдъхновения, което ми помага да продължавам да работя със страст, е удовлетворението, което успявам да донеса на хората, създали бизнес, който обичат. Смятам, че бидейки полезни един на друг, ще ни помогне да изградим едно по-успешно общество.

Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите бизнес идеи?

Няма лоши бизнес идеи, за мен – има уроци. За да мога да реализирам успеха си, са ми помагали постоянството и вярата в доброто у хората.

Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите?

Бих искала да предам умението да гледат на света чрез своята индивидуалност и да успеят да видят всяко уникално решение, с което могат да допринесат за едно по-добро бъдеще на себе си и на тези, идващи след тях.

Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученичка?

Лично на мен ми липсваше разглеждането на проект, произведение или дори подвиг от реалистична гледна точка. В училище и в учебниците има много идеализирани образи, от които съм се чувствала далечна. Истина е, че всяка личност е комплексна и нейният успех не зависи от следването на идеали, а от създаването на такива.

Защо избра да си ментор в Тийноватор 7?

Защото дава възможност на децата да видят света извън границите на чиновете и да разчупят мисленето си за „успех“!

Александър Любенов

Александър има образование в областта на инженерните науки, специализиран е в Автоматика и Роботика. Има обширен професионален опит. Един от значителните му успехи е събирането на средства и обединяването на Асоциацията по Автоматизация, Роботика и Иновации (PARAi) с Интернационалната Младежка Камара (JCI Bulgaria) за създаване на нова зала по мехатроника в Професионалната гимназия по механо-електротехника в град Плевен. Най-големият провал в живота му е загубата на баща му. Този тежък момент му дава най-важния урок – че от неуспеха и болката идва възможността за растеж и по-добър живот.

Ментор в Плевен

Кой или какво те вдъхновява и те е вдъхновявало за бизнес начинанията ти досега?

Вдъхновен съм от идеята да съчетавам технологичния напредък с хуманизма, създавайки проекти и решения, които не само преуспяват в бизнеса, но и помагат на хората и обществото.

Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите идеи?

„Ако искате да наемете страхотни хора и те да останат да работят за вас, трябва да се ръководите от идеи, а не от йерархия. Най-добрите идеи трябва да победят, иначе добрите хора не остават.“
– Steve Jobs

Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите?

Най-важното умение, което бих искал да предам, е критичното мислене. То ти помага да станеш независим и отговорен човек, който умее да взима решения. Това е от фундаментално значение за успешното справяне с предизвикателствата на бъдещето и за активното участие в обществото.

Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученик?

Бих искал да се преподава умението за ефективно учене и саморазвитие – напр. методи за по-ефективно усвояване на информация, поставяне на цели, организация на времето и стратегии за самоусъвършенстване. Смятам, че тези умения са от основно значение за успешното обучение и професионалната подготовка.

Защо избра да си ментор в Тийноватор?

Менторството дава уникална възможност за обмен на идеи и опит, също предоставя и друга перспектива. Процесът на помощ и насърчаване на растежа на другите ми носи удовлетворение и чувство на ангажираност към общността. Вярвам, че така можем да изградим здрави връзки и да помагаме на другите да реализират потенциала си.

Клуб 45

Мг „Гео Милев“ Плевен, ДФСГ „Интелект“ и ПГЕХТ “Проф. Асен Златаров“, с ментори Кристиян Михайлов и Александър Любенов

Кристиян Михайлов

Разкажи ни за себе си.

Участвам в инвестиционен фонд. Отделно от това организирам инкубатор по роботика вече над две години. Имам участие в няколко стартиращи компании и опит от 7+ години в ИТ компании.

С каква мотивация влизаш като ментор в Тийноватор.

Искам да подкрепя екосистемата в Плевен. Тези млади хора трябва да видят, че има бъдеще у нас.

Драгомир Монев

Драгомир е бакалавър по финанси и магистър по счетоводство в УНСС. Има и степен по финансов мениджмънт от COTRUGLI Business School.

Корпоративният му опит е основно във финансовата сфера – бил е на позициите Finance Expert, Senior Financial Analyst, Financial Manager и Head of Controlling.

Драгомир споделя, че иска да помогне на млади и мотивирани ученици да представят идеите си, както и да предизвика себе си в нещо напълно непознато до този момент.

Ментор в Плевен.

Цветан Елисеев

Цветан има бакалавърска степен от Техническия университет със специалност Индустриален мениджмънт и магистърска степен по финанси в УНСС.

Повече от 14 години работи в KPMG, като последната позиция, която заема там, е Director, Advisory at KPMG Bulgaria. Силата му е в бизнес консултирането и финансовите услуги.

Ментор в Плевен.

станете ментор

Менторите в Tийноватор са предприемачи и стартъп лидери с начинания в различни бизнес сфери. Задачата им е да вдъхновяват учениците чрез личен пример и да споделят професионален опит, с който екипите да стартират бизнес. Срещите между учениците и менторите се провеждат веднъж седмично в онлайн среда или на живо. Един Тийноватор стартъп клуб се състои от двама ментори и 10 ученици. Програмата предоставя разработена учебна програма, базирана на практически упражнения и примери от бизнеса.

стани тийноватор

 

Здравей! Тийноватор 7 започва в средата на октомври 2024 година. За да се включиш, трябва само да попълниш формата. Участието е напълно безплатно. Молим те да имаш предвид, че за да участваш, трябва да си в 10. или в 11. клас през учебната година 2024-2025. Ще получиш мейл с инструкции. Записвай се смело!
 
* Viber е основният канал за комуникация в Тийноватор. Важно е да го имаш инсталиран на телефона си.
Молим те да посочиш активен имейл адрес, който проверяваш често и чрез който можем да комуникираме с теб.
* Провери дали си попълнил/а всички данни коректно, преди да завършиш формата за записване в Тийноватор 6.

станете училище-партньор