
Клуб 26, Т7

Ирина Попова
Разкажи ни за себе си. Родена съм в София и съм завършила бакалавър по моден дизайн в НАТФИЗ и MBA в City University of Seattle. Била съм собственик на няколко бизнес начинания в България. Имам опит като глобален бранд мениджър и работа с неправителствени организации. Развих умения в управлението на глобални проекти, в стратегическото планиране, оптимизирането на процеси и управлението на големи международни екипи. Инспирират ме иновативните устойчиви решения, срещите с интересни хора, пътуванията и съвършенството на природата. Кое е най-голямото ти вдъхновение в бизнес начинанията ти до момента? Доволните дългосрочни клиенти и работата в екип с хора, които мислят по подобен начин и не спират да се развиват. Силната групова енергия, съчетана с обща цел, създава уникална среда за развитие и намирането на иновативни решения и качествен продукт. Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите бизнес идеи? Най-важен е екипът. Работата с хора, които споделят същите амбиции и вярват, че няма невъзможни неща, е ключово за мен. Когато сме обединени от обща цел и сме готови да се подкрепяме и вдъхновяваме един друг, можем да преодолеем всяко предизвикателство. Важно е и създаването на среда, в която всеки може да споделя идеи и да бъде креативен, защото именно там се раждат иновациите. Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите? Да не се боят от предизвикателствата и неуспехите, да не се отказват, да търсят отговори, да не спират да се саморазвиват и да следват мечтите си! Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученичка? Презентационни умения и self-promotion. Също така, soft skills. Защо избра да си ментор в Тийноватор 7? Защото е страхотен проект и много съжалявам, че когато аз бях ученичка, нямаше такива възможности. Искам да допринеса днешните ученици да получат възможността, подкрепата и вдъхновението да следват мечтите си. Това ще вдъхнови и зареди и мен!

Александър Терзийски
Александър се занимава активно с venture capital (рисков капитал) и инвестиции в стартъпи повече от 10 години. През това време e имал различни роли – като инвестиционен мениджър във фонд за рисков капитал, партньор и съосновател на местен VC фонд, както и вечнър партньор за региона в международен VC фонд. От 2019 година е член на консултативния съвет на Българската асоциация за рисков капитал. Има възможността да работи с портфолио компании на различни етапи и в различни роли, участва в повече от 40 инвестиции и 5 изхода към международни инвеститорири. Стартирал е три малки бизнеса, а преди това работи 3 години в Букурещ за Roland Berger, занимавайки се с бизнес консултиране на глобални клиенти относно корпоративни стратегии и навлизане на нови пазари. Има магистърска степен с отличие по финанси от Bradford School of Management, специализирал е „Алтернатвни инвестиции“ в London School of Economics и оценка на компании във Виена в курса на проф. Дамодаран. От 2016 година притежава най-високата степен на международния сертификат за финансови анализатори, CFA. Кое е най-голямото ти вдъхновение в бизнес начинанията ти до момента? Да започвам нещо от нула и свободата да го създадеш, както си го представяш. Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите бизнес идеи? Комплексни умения, но най-вече истинска страст относно дадена идея, която ще развиваш – това ще ти помогне да преминеш през трудните периоди без да се откажеш. Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите? Умението да опитват нови неща без притеснение от неуспех. Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученик? Креативност. Защо избра да си ментор в Тийноватор 7? Харесвам мисията на организацията да насърчава предприемаческото мислене и подход, нещо което смятам за необходимо във всяко едно общество и в което се припознавам.

Клуб 27
Езикова гимназия „Акад. Л. Стоянов“, Национална Хуманитарна Гимназия „Св. Св. Кирил и Медодий“, ПГИ „Иван Илиев“, ПМГ „Акад. Сергей Корольов”, с ментори Стоил Василев, Илия Митков, Меган Грозданова

Стоил Василев
Разкажи ни за себе си. Завърших бакалавър в Свищов със специалност Финанси. През годините съм минал успешно 2 нива на CFA. През няколко години решавам и се връщам в училището, като в момента карам едногодишна програма за финансова стратегия. Работил съм във инвестиционен фонд за търговски имоти, компания за финансови услуги и инвестиционен посредник. В момента отговарям за Финансирания, M&A и връзка с инвеститорите в компания за платежни услуги SumUp. Един твой успех и един провал. Имам много успешни сделки, но най-големите ми неуспехи са свързани с провал в отношенията ми с хора, които иначе уважавам професионално. Кой или какво те вдъхновява и те е вдъхновявало за бизнес начинанията ти досега? Виждам всяка професия като изкуство и винаги съм се вдъхновявал от това да измислям нови и различни начини да правя иначе рутинни неща. Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите идеи? Фокус и постоянство! Никой не е успял ако е разпилял капацитета си на много места, или ако се е отказал при първия неуспех. Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите? Желанието да учат нови неща, както от успехите, така и от неуспехите си. Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученик / ученичка? Математика – бих се опитал да покажа какво би било приложението на всички теоретични постановки в реалния живот. Защо избра да си ментор в Тийноватор? Смятам, че хората се формират като личности в тинейджърските си години и е важно да има някой, с когото да говорят, за да вземат по-информирани решения.

Илия Митков
Илия е счетоводител по професия, но интересите му в бизнеса стигат по-далеч – в областта на маркетинга и продажбите. Фокусът му е в целеполагането, изграждането на екипи и процесите. Има собствена счетоводна кантора. Занимавал се е и със създаване на уеб сайтове, бил е финансист, ТРЗ, търговски представител, кредитен експерт за фирми. Има докторска степен по Природна география – Науки за земята в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград. Като свой най-голям успех определя стартирането на собствена счетоводна кантора. Ментор в Благоевград. Кой или какво те вдъхновява и те е вдъхновявало за бизнес начинанията ти досега?Вътрешният ми стремеж към развитие и проява на най-доброто, на което съм способен. Желанието ми да съм полезен на хората, да предлагам качествена услуга, независимо от сферата на работа. Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите идеи? Желание, план, целеполагане, стратегия, ресурси – пари, време, хора, технология и ноу-хау. Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите? Най-важното умение за мен е постоянството, с него човек може да постигне всичко. Около него се градят и търпението, волята, амбицията. Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученик? Вярата към успеха. Защо избра да си ментор в Тийноватор? Заради възможността да изляза от зоната на комфорта, както и за нови знания и умения, за изграждане на контакти, вид предизвикателство към самия мен. Искам да покажа на младите хора, че и те могат да се насочат по-рано към своите силни страни и интереси.

Емануил Мавродиев
Емануил е участвал два пъти в състезанието по социално предприемачество Innovation Station, като през 2020 година печели първо място, а през 2022 – второ. Преминал е курсове по предприемачество и мениджмънт в Американския университет. Има опит в областта на продажбите. В момента работи като бизнес консултант в малка компания. Споделя, че предприемачеството се е превърнало в страст и посока на развитие за него. Ментор в Благоевград.

Милка Стойчева
Още от студентските си години Милка се включва в различни предприемачески инициативи. Като главен редактор в студентската медия AUBG Daily работи активно с партньори и спонсори. Участва е в обучения на акселераторската програма Elevate в Американския университет в България и в състезанието по социално предприемачество Innovation Station. В отбор с още четирима студенти разработват бизнес стратегия за разрешаването на проблема с дискриминацията към LGBTI+ обществото в България. Печелят първо място, което им дава възможността да участват в международното състезание за социални предприемачи в Баку. В момента развива малък бизнес, свързан с преподаване на английски език на деца в начално училище. Вярва, че може да помогне на Тийноваторите със своята позитивна енергия, хъс и креативна мисъл. Ментор в Благоевград.