70 стартъп бизнеса презентираха ученици от 30 града на Финалното състезание на Тийноватор 5
Над 500 участници и гости събра Финалното състезание на Тийноватор 5 на 20 май, което се проведе в София Тех Парк. Учениците в петото издание на програмата представиха 70 бизнес проекта, разработени през изминалата учебна година, заедно с техните ментори – общо 80 предприемачи и представители на стартъп екосистемата у нас.
Жури от инвеститори – Камен Банковски от Vitosha Venture Partners, Бистра Кирова от Sofia Angels Ventures, Станислав Сираков от LauncHub и Богомила Гълъбов от PostScriptum, селектираха трима победители на фона на общо 70 проекта. Те получават парични награди от Тийноватор, с които да развият проектите си.
Записването за новото издание на Тийноватор (2023-2024) вече започна! ТУК могат да се запишат желаещите ученици, а ТУК – кандидат-менторите.
На първо място се класира Free B на един от двата отбора от Бургас. Free B е продукт, който предоставя възможност за зареждане на батерия на телефона по време на излет или разходка – закача се на презрамките на раницата и използва слънчевата енергия и топлината на тялото, за да гененрира енергия.
Призът за второ място взе Home Box Tea – чай от планински билки в биоразградима опаковка, която може да бъде посадена в почвата и от нея да поникне растение. Учениците от софийския отбор имаха и специален щанд на събитието, на който продаваха продукта си.
Третото място спечели идеята AgroRica Drone на ученици от Софийската математическа гимназия. Това е смарт услуга в селксото стопанство, която извършва наблюдение и анализ на данни за състояние на обработваеми земи чрез дронове.
Награждаването на финалистите можете да гледате ТУК.
Отборът на Ecoware получи специална парична награда от PostScriputm. Проектът е за умни кофи, свързани с приложение, което отчита активността по рециклирането на всеки потребител.
Специални награди дадоха партньорите на Тийноватор – Updata One, София Тех Парк, UniCredit Bulbank, LimeChain, Forbes, The Recursive.
Сред темите на презентациите се отличаваха както близки до ежедневието на учениците, като свободно време и забавления, образование, кариерно ориентиране, грижа за домашни любимци, така и посветени на хобита – спорт, автомобили, велосипеди, козметика и мода.
Имаше и немалко продукти и услуги, свързани със smart технологии, дигитализация, киберсигурност и криптовалути, електромобили, зелена енергия, споделена икономика, както и екологично и социално ангажирани проекти. Някои от проектите засягат теми, отнасящи се до живота на хората с увреждания, менталното здраве и зависимостите. Сектори, в които учениците дават предложения за нови продукти и услуги, са още: селското стопанство, архитектурата, ресторантьорството, туризмът, маркетингът и рекламата.
“Тийноватор е общност от младежи, ментори и компании, която расте всяка година почти двойно и се подкрепя взаимно. Подготвяме кадрите на бъдещето и участието на бизнеса в този процес е изключително важно. Радостни сме от резултатите, които програмата дава и скоро ще изнесем данни за нейното влияние за последните пет години”, каза Зорница Миткова, Управляващ директор на Тийноватор.
Специален гост на събитието беше проф. Мартин Вечев, създател на INSAIT. Той се включи с встъпителна реч към учениците. “INSAIT е тук, защото ние вярваме в потенциала на България. Ние вярваме във Вас. Вие сте тези, за които това се прави и които ще промените цялата среда, които ще промените България. И всъщност ние много се надяваме на вас. Че вие ще направите България да е на световно ниво, което наистина може да се конкурира с останалите държави. И трябва да го очаквате това нещо! Не да ви изненадва. Трябва да го очаквате да се случи. Така че поздравявам ви за всичко, което правите!”, каза проф. Вечев.
Като гост-лектор на събитието се включи и Никола Ликов – председател на Power of BG. Той мотивира учениците с думите на Коби Браянт: „Всеки от вас има собствен талант и собствен смисъл. Целта е да го намерим и да вкараме сърцето си в това – да го направим възможно най-красиво и да го подарим на света.“ Никола се обърна към учениците с едно послание: „Този, когото трябва да гоните, е вашата собствена версия след десет години. “
Специално обръщение имаше и Нанси Шилер, Президент на Фондация Америка за България: “Поздравления за всички, че сте стигнали дотук! Вашето постоянство, креативност, желание да направите нещо уникално за себе си и за отбора си е изключително впечатляващо!”
В началото на петото издание на програмата – през октомври 2022 година, се включиха над 600 ученици в 10. и 11. клас от общо 30 града. До Финала в програмата останаха 450 от тях.
Повече снимки от събитието може да разгледате ТУК.
В Тийноватор екипи от тийнейджъри в 10. и 11. клас работят с двама ментори в продължение на една учебна година, в рамките на 28 седмични срещи, посветени на меки умения и разработване на бизнес проекти. Целта е да развият умения за работа в екип, справяне с провала, развиване на цялостен бизнес проект и неговото презентиране. Програмата е напълно безплатна.
Формите за записване на ученици и кандидатстване на ментори за шестото издание на програмата вече са отворени – на https://teenovator.bg/.
Партньори Тийноватор 5:
Америка за България, Българският център по предприемачество, UniCredit Bulbank, PostScriptum Ventures, Kaufland, UpdataOne, LimeChain, Sofia Tech Park, PhoneArena, Американски университет в България, Endeavor Bulgaria, Superhosting.
Партньори Уикенд на идеите 2023:
VIP Security, Кока-Кола Хеленик Ботълинг Къмпани България, Domino’s, KFC, Breaktime, Изпълнителна агенция за насърчаване на малки и средни предприятия, Ocean Investments, Kastamonu Bulgaria.
За повече информация:
Зорница Миткова
Управляващ директор на Тийноватор
М: +359 884 511 612
Е: zornitsa@teenovator.bg