истории

Светът на Тийноватор 7 и 80 идеи за по-добър живот — от киберсигурност до спорт
29 април 2025

Светът на Тийноватор 7 и 80 идеи за по-добър живот — от киберсигурност до спорт

29 април 2025

Основната идея зад нашия стартъп се роди от реален проблем, с който самите ние сме се сблъсквали. Вдъхновени от лични преживявания, нужди или моменти, в които нещо липсваше…

Колко често се чували това твърдение? Така започва почти всеки разказ или презентация на стартъп. От Силициевата долина, чак до българска земя, конкретният проблем често не дава мира на бъдещите предприемачи, дълго преди да вземат нещата в свои ръце. 

Това важи и за тепърва прохождащите в бизнеса младежи в седмото издание на Тийноватор, които се готвят за големия Финал – на 31 май. 

Както всяка година, тийноваторите участват в подгряващото състезание Уикенда на идеите, което се проведе последния уикенд на януари. Като в истински стартъп инкубатор, в рамките на един ден и една нощ екипите изработват презентациите на първите си бизнес идеи и ги представят пред жури от компании, партньори на програмата. Въпреки че фокусът не е върху състезанието, журито награждава стартъп идеи в 12 категории, и независимо дали екипът е взел такава награда, продължава към Финала. На Финала на 31 май се явяват около 600 ученици с рекордните за Тийноватор 80 презентации. 

Наградените тази година стартъп идеи се простират от приложения за финансова грамотност, платформи за намиране на университети, до иновативни решения за бързо възстановяване на спортисти и културни преживявания.

В журито на Уикенда на идеите бяха включени представители на партньорите ни – Екатерина Ангелова от Фондация Америка за България, Богомила Гълъбов от PostScriptum Ventures, Христо Арабаджов от SUNOTEC, Никола Газдов от АПСТЕ, Вера Духлева от MSD България, Момчил Василев от Endeavor Bulgaria, Диана Пенчева от SuperHosting.BG, Несин Вели от A Data Pro, Кристиана Кунева от The Recursive, Андриан Кърпаров от Аурубис, София Будева от American University in Bulgaria, Енея Георгиева от myPOS, Тодор Вълев от Launchub

Всяка идея е резултат от усилена работа, безсънни нощи и отдаденост, а самите ученици продължават да доказват, че с екипност, дисциплина и желание могат да създадат решения с потенциал за промяна.

Докато тече подготовката за Финала на всичките 45 стартъп клуба в Тийноватор 7, се спираме за малко при наградените екипи на Уикенда на идеите, за да разберем повече за техните бизнес проекти и подготви ли ги това междинно състезание за епичния Финал. Следващите редове обобщават блиц интервютата с няколко от екипите. 

Менторите като Модел

По време на Уикенда на идеите менторите са незаменима част от процеса и приносът им е от ключово значение за развитието на проектите. Това е най-честото мнение на тийноваторите, които ни разказват още как техните ментори са били на разположение дори в малките часове на нощта, с безценни съвети и идеи как да подобрят презентацията си или да изчистят посланието. 

CashWise с единия от менторите си

Също така ментори от други отбори ни дадоха ценна обратна връзка и гледни точки, които ни помогнаха да оформим по-добре посланието и презентацията си, споделя участник от екипа на CashWise, който беше отличен с приза за “Най-добра идея в областта на образованието и кариерното развитие”. CashWise (Клуб 22 с ученици от няколко училища в София и ментори Елена Иванова и Илиян Коджахристов) е мобилно приложение за финансова грамотност, създадено специално за младежи. Целта им е да направят финансовите знания достъпни, интересни и полезни за всеки млад човек. 

Екипът на Bolt Energy Gum, с награда “Най-нестандартна идея”, ни разказва още: Менторите бяха незаменима помощ за нас по време на целия Уикенд на идеите, особено в изготвянето на презентацията ни. Имахме възможност да репетираме презентациите си с тях и да ни дадат обратна връзка къде има пропуски и слаби места, което ни помогна да я финализираме.

Екипът зад Bolt Energy Gum

Bolt Energy Gum (Клуб 4 с ученици от 91. НЕГ и други училища с ментори Елена Туева, Билхен Сали и Вилислав Славев) се фокусира върху създаването на иновативен продукт – енергийна дъвка, която предоставя на спортисти и атлети бърз, лесен и лек начин за набавяне на енергия в движение. Решението представлява компактна алтернатива на традиционните обемисти и неудобни продукти като шейкъри с хранителни добавки или енергийни напитки, като се отличава с това, че се побира удобно в джоб. 

Вдъхнови ни нуждата от компактно решение, тъй като често няма място за обемни и неудобни предмети като шейкъри с pre-workout или енергийни напитки, споделят от екипа на Bolt Energy Gum.

Nova Gym – Клуб 28 – Силистра и ментори Калоян Радулов, Елица Петрова и Михаела Михайлова

Още един от екипите отичени в Уикенда – Nova Gym, отново със спортна насоченост, споделя как менторите са част от техния път. “Те ни помогнаха да изчистим идеята, да структурираме нашия pitch и да го направим убедителен”, разказват те. Nova Gym споделят още, че работата в екип е много по-ползотворна, а състезанието ги е подготвило за големия Финал. “Да си добър в това да работиш в екип е по-важно от това да си добър във всичко”, казват те. 

Същото мнение има и екипът на Toy Cycle (Клуб 7 с ученици от Първа английска езикова гимназия и други училища с ментори Георги Николаев и Надежда Комитска) – платформа, която предоставя възможност на родителите да продават играчките на децата си, когато вече не се използват. Нашата платформа не е просто бизнес – ние се стремим да създадем една голяма и отдадена общност за всички хора, които са загрижени за децата на Българи, казват от екипа. 

Отбор ToyCycle

Те разказват още, че най-големият урок, който са научили досега, е, че работата в екип дава шанс да се достигнат нови върхове. Разбира се, ако “сме отдадени, целеустремени и да не се отказваме”, допълват от Toy Cycle, отличени с наградата “Най-устойчив бизнес модел“. 

Тийноваторите разказват още, че са осъзнали значението на комуникацията и различните гледни точки. Научили са също, че реалният напредък идва не от перфектния план, а чрез действие и адаптация. 

Наградата от Уикенда на идеите като част от пътуването, а не крайна дестинация

Вдъхновени от отговорността да надминат досегашните си резултати, екипите работят още по-усърдно – фокусирани не просто върху спечелването на награда, а върху създаването на качествени и устойчиви продукти. 

Например, екипът на Off-Trails (Клуб 12 с ученици от 164. ГПИЕ “Мигел де Сервантес” с ментори Анастас Пушкаров, Аделина Петракиева и Александра Тодорова) има за цел да улесни планинарството.

Вдъхновението дойде от реална ситуация в живота на Дарин (един от участниците), която ни показа колко важно е планирането и достъпът до информация в планината да бъдат лесни и навременни, разказват представителите на екипа. Off-Trails беше отличен като “Най-иновативна идея”

Отбор Off-Trails

Стана ми приятно, когато казаха името на идеята ни и ни извикаха за връчването. Това само ми позволи да усетя какво е да си победител и ме мотивира много да се опитам да взема наградата още веднъж,

споделя един от участниците. 

MailArmor презентират идеята си

Наградените споделят, че спечелването на награда на Уикенда на идеите е бил силен и вдъхновяващ момент за целия екип. Наградата ни даде голяма мотивация – тя ни показа, че сме на прав път. Не става въпрос само за наградите, а за възможността да развием идеята си и да помогнем на реални бизнеси да се защитят по-лесно и ефективно, разказват от екипа на MailArmor (Клуб 9 с ученици от няколко софийски училища с ментор Димитър Пейков). Основната концепция, отличена с приза “Най-добра идея в сферата на IT”, е да предостави надеждна и достъпна защита на малкия и средния бизнес срещу зловреден софтуер в електронната поща.

Разработваме интуитивен софтуер, базиран на изкуствен интелект, който не изисква технически познания, но предлага високо ниво на сигурност, разказват още от MailArmor.

Победителите от UniGude (Клубове 43 и 44 с ученици от Троян и ментори Петя Райковска, Веско Василев, Кристиян Стефанов и Кристиан Атанасов) пък споделят, че Уикендът на идеите ги е мотивирал в началото, но постепенно мотивацията се е изпарила, но пък “когато мотивацията излети, на нейно място трябва да дойде дисциплината.” Екипът спечели награда за “Най-добра презентация”, а тяната идея има за цел да улесни намирането на университет за учениците в България. Вдъхнови ни това, че ние също сме с неясен план къде ще учим след училище, казват те. 

Екипът зад проект UniGuide

Повечето екипи споделят, че виждат предстоящия Финал като възможност да покажат напредъка си и да направят още една важна крачка към реализирането на своя стартъп.

Конкуренцията на епичния Финал като вдъхновение 

Мнението на наградените тийноватори е, че благодарение на Уикенда на идеите са успели да се заредят със силно вдъхновение за големия Финал на 31 май. Няколко от участниците не крият вълнението си от силната конкуренция, иновативните идеи от цялата страна и възможност да срещнат хора със сходни интереси. 

След успеха на Уикенда на идеите се чувстваме още по-мотивирани, уверени и амбицирани да се представим отлично на Финала, казват носителите на приза за “Най-добра идея в областта на изкуството и културата”.

Отбор WhoDineIt

За нас това е възможност да покажем как усилената работа, отдадеността и сплотеният екип могат да доведат до реални резултати. Наградата, която си извоювахме на Уикенда на идеите ни мотивира да продължим към същинската разработка на Who Dine It (Клуб 18 с ученици от ПЧМГ и 12. СУ „Цар Иван Асен II” с ментори Евгения Даракчиева и Станимир Чонев).

Екипът им разработва идея за сетивно изживяване, което съчетава вечеря, театър и мистерия в едно. Проектът е насочен към любителите на нестандартните преживявания, като в бъдеще ще се адаптира и за различни възрастови групи.

Мотивация за Финала показва и екипът на TaskMate (Клуб 48 – Шумен с ментори Антония Славова и Галина Златева), носители на наградата за “Най-добра идея за социална иновация”. Това не беше просто признание, а знак, че сме на прав път и че идеята ни е разбрана и оценена, казват те. Платформата свързва младежи, търсещи гъвкава работа без нужда от опит, с хора, нуждаещи се от помощ в ежедневието. 

TaskMate на награждаването

Финалът е нова възможност да покажем колко сме израснали и да срещнем нови партньори и да направим още една крачка напред към реализацията на платформата, допълва екипът. 

Сходна гледна точка имат учениците и от проекта MycoBox (Клуб 31 – Варна с ментори Иванка Симеонова, Велина Добрева и Таня Стоянова). Естествено, че отличието ни мотивира да спечелим на Финала, няма такова нещо като прекалено много награди, споделят те с усмивка. С идеята си отборът търси екологична алтернатива на пластмасовите опаковки за храна, направени от мицел. Това, което ни вдъхнови да се насочим към тази идея, бяха шокиращите статистики – колко тона пластмаса се изхвърля на година от еднократни опаковки за храна, допълва екипът.

Екипът зад MycoBox – алтернатива на пластмасовите опаковки

В навечерието на Финала на Тийноватор 7 екипите единодушно споделят, че едни от най-големите уроци за е, че успехът зависи не само от добрата идея, но и от отдадената работа и силната екипна динамика. Те не крият, че са осъзнали, че не е нужно всичко да е перфектно от самото начало; важното е да започнеш, да се учиш през процеса и да цениш обратната връзка. Защото истинската стойност идва от постоянството в развитието на проекта и екипът, който стои зад него.

*На тазгодишното издание на събитието, на 25 и 26 януари, присъстваха над 600 ученици, 100 ментори на програмата и около 80 гост-ментори – експерти в различни сфери. 

станете ментор

Менторите в Tийноватор са предприемачи и стартъп лидери с начинания в различни бизнес сфери. Задачата им е да вдъхновяват учениците чрез личен пример и да споделят професионален опит, с който екипите да стартират бизнес. Срещите между учениците и менторите се провеждат веднъж седмично в онлайн среда или на живо. Един Тийноватор стартъп клуб се състои от двама ментори и 10 ученици. Програмата предоставя разработена учебна програма, базирана на практически упражнения и примери от бизнеса.

стани тийноватор

Здравейте! Тийноватор 7 тече с пълна сила! Формата за записване на ученици за Тийноватор 8 – учебната 2025-2026 година, ще отвори на 31 май 2025.

станете училище-партньор