Вилислав Славев
София
Разкажи ни за себе си.
Завършил съм Американския университет в България със специалностите Бизнес администрация и Икономика. След това изкарах и цялостната 10-месечна програма по Дигитален маркетинг на SoftUni.
Съосновател и маркетинг директор съм на стартъпа Unboxd, където удължаваме живота на дрехите, минимизираме негативния отпечатък от бързата мода и разпространяваме идеята за кръгова икономика в модата. Вярваме, че с всяка продажба на вече носена дреха, спестяваме ресурси на природата и правим планетата ни по-добро място за следващите поколения.
До момента сме спестили над 1,000,000 л. вода и над 2,576 кг. въглеродни емисии, благодарение на продажби в платформата и на нашите 10 pop-up базара. ♻️ За около 2.5 години проведохме повече от 10 лекции в училища и университети в цяла България, относно устойчива мода и осъзнато пазаруване на модни артикули. Заедно с екипа сме участвали в четири акселераторски програми, като спечелихме една от тях (AUBG Elevate Accelerator през 2022 г.).
В момента съм част от новосъздадената консултантска агенция за растеж в България – The Revenues Factory, където работим със scaleups и стартъпи, помагайки им да открият нови бизнес възможности и да увеличат приходите си, което е част от мисията ни да превърнем страната ни в Силициевата долина на ЦИЕ. Една от дейностите ни включва организирането на най-голямата национална конференция за стартъпи и предприемачество в България, Start Up, Bulgaria.
В свободното си време обичам да чета книги (за предприемачество, бизнес, психология, маркетинг, product management, e-commerce и други), да ходя на преходи в планината и да посещавам приятни места за вкусна закуска. 10 години съм тренирал карате в родния си Благоевград, като в момента съм запален по планинско бягане, CrossFit, а отскоро и по йога.
Кое е най-голямото ти вдъхновение в бизнес начинанията ти до момента?
За мен е важно да се дава личен пример. Искам да оставя следа след себе си и ще се радвам, ако успея да повлияя положително на все повече хора да живеят живота на мечтите си, правейки неща, които ги карат да се чувстват добре и да са щастливи.
Мечтите трябва да се преследват и в същото време, ако повече хора мислят за колективното благо, а не за индивидуалната изгода, бихме се развивали по-добре като общество.
Вдъхновението за мен започва от вкъщи – от родителите, а през годините го черпя и от други хора, на които се възхищавам, като Васил Терзиев, Светозар Георгиев, Георги Ненов, Георги Малчев, Лазар Радков, Кристиан Таков, които вършат или са вършили дела, които ще бъдат запомнени от последващите поколения. Тяхната мисия е по-възвишена и затова и не всеки я разбира. Но за мен те дават пример, който е за подражение и лично мен ме карат да вървя по стъпките им.
Какво е необходимо за успешното реализиране на добрите бизнес идеи?
Добър екип, действие, постоянство, емпатия и фокус върху целта.
Много често тези, които работят повече и са последователни, побеждават по-талантливите само защото не спират да гонят целите си. Вярвам в това, защото това са начините, чрез които и аз успявам!
Кое е най-важното умение, което искаш да предадеш на Тийноваторите?
Искам да им предам умения, които ще могат да приложат напред в живота си и след завършването на програмата – да мислят критично, да бюджетират, да се отнасят добре към екипа си и конкуренцията си.
Бих ги подтикнал да „грабят“ с пълни шепи от възможностите, които средата на Тийноватор осигурява за тях и да не се страхуват да опитват нови начинания, да завързват контакти или да се провалят. Никой не се е родил научен и това е процес, който продължава цял живот.
Също така бих ги посъветвал и да се забавляват по време на изданието, защото победата тук не е на всяка цена, но контактите, които ще създадат по време на работата си по проектите, ще бъдат много ценни за тях в бъдеще и някой ден може да се превърнат в реални бизнес партньори.
Кое умение ти се иска да се преподаваше в училище, когато беше ученик?
Лично на мен ми се иска да се бях насочил повече към по-практичните неща, тези, които със сигурност ще са ни от полза в живота след това. Ако някой ми беше казал, че перфекционизмът не е толкова хубав, може би нямаше да се стремя да съм перфектен по всички учебни предмети. Това има своите плюсове и минуси.
Щеше да е хубаво, ако преподаваха разликата между пасив и актив, но по интересен и разбираем начин. Както и защо е важно да подадеш данъчна декларация след края на фискалната година, ако получаваш доходи, различни от заплата. Бюджетиране, лични финанси, сложна лихва, но на достъпен език са сред нещата, които аз се опитвам да обясня на младежите на 17-18-19 години, защото смятам, че е изключително важно да са наясно с тях възможно най-рано в житейския си път.
Защо избра да си ментор в Тийноватор 7?
Да бъда ментор е голяма отговорност, както и част от философията да връщам обратно към обществото. Аз съм получавал и продължавам да получавам насоки от хора, които са по-напред от мен в дадени сфери и да се уча от тях. Ежедневно. Самият аз още съм в началото на своя професионален път, но мисля, че имам какво да предам на тепърва стартиращите и с удоволствие бих съдействал за създаването на повече лидери, които не се страхуват да поемат отговорност и са готови да извървят допълнителната миля, за да изпълнят обещанията си към другите.
А и младежите много ме зареждат и обичам да общувам с тях, защото ми помагат да пречупя начина си на мислене и да се адаптирам към нововъзникващите тенденции.